תמונה של פיצה במקפיא

איך להקפיא פיצה (שאריות פיצה או פיצה שלמה שמיועדת מראש להקפאה)

פיצהלאב » למידה ומשאבים » פוסטים כלליים » איך להקפיא פיצה (שאריות פיצה או פיצה שלמה שמיועדת מראש להקפאה)
| |

אז אכלנו פיצה ונשארו לנו כמה סלייסים, או שאנחנו רוצים להכין פיצה שלמה שמיועדת מראש להקפאה – מה הדרך הכי טובה לעשות את זה? בפוסט (הקצר) הזה, נעבור על הפרקטיקה המומלצת לשמירה (הקפאה) של פיצה – גם עבור פיצה שלמה שמיועדת מראש להקפאה, וגם עבור "סתם" שאריות פיצה

הקפאה של פיצה נשמע כמו דבר מאוד פשוט וטריוויאלי (זה אכן כך), אבל הקפדה על ניואנסים קטנים (בעיקר כשמדובר על פיצה שלמה שמיועדת מראש להקפאה) יכולה לעשות הבדל משמעותי באיכות הפיצה כשאוכלים אותה לאחר ההקפאה. בפוסט הזה נראה מה הדרך הכי טובה להקפיא פיצה (כאמור, ספציפית פיצה שמיועדת מראש להקפאה), ואיך בדיוק עושים את זה.

חשוב לציין שאם עשיתם ערב פיצות ונשארו לכם בצקים שלא היו בשימוש, הקפאה של פיצה שלמה (או פיצות שלמות) היא אופציה מצוינת – התנור/טאבון כבר עובדים, כל הציוד והתוספות בחוץ, ובמקום להקפיא את כדורי הבצק (דבר שלא מומלץ לעשות אם הבצק כבר עבר התפחה – ראו פוסט איך להקפיא בצק פיצה בצורה אידיאלית (או כל בצק שמרים)), אפשר להכין עוד פיצה/פיצות (כתלות במקום שיש לכם במקפיא) ולקבל פיצה שתהיה זמינה (בעתיד) מעכשיו לעכשיו.

אם כבר כבר יש לכם פיצה קפואה ואתם רוצים לדעת איך לחמם אותה בצורה אידיאלית, ראו פוסט איך לחמם פיצה בצורה אידיאלית.

מה הדרך הכי טובה לשמור שאריות פיצה

ראשית, בואו נתחיל מהבסיס – איך הכי טוב לשמור שאריות פיצה? 

כפי שניתן לקרוא בהרחבה בפוסט כשבצק ותנור נפגשים – מה קורה לבצק במהלך (ולאחר) האפייה? (סעיף 'איכות הפיצה לאחר האפייה'), אחד הגורמים המרכזיים לכך שהבצק מאבד מהתכונות שלו והופך "קשה" וצמיגי הוא רטרוגרדציה של העמילן. באופן כללי, את הפיצה עדיף לשמור במקפיא, ולא במקרר. הסיבה לכך היא טווח הטמפרטורות בו מתרחשת הרטרוגרדציה של העמילן:

 • בטמפרטורות של מעל 60 מעלות, החום הגבוה מעכב משמעותית את הרטרוגרדציה של העמילן
 • בהקפאה, המים שבבצק הופכים לקרח, שמסייע בשימור הלחות בלחם ומונע את הרטרוגרדציה של העמילן
 • במקרר לעומת זאת, הרטרוגרדציה של העמילן לא רק שלא פוחתת, אלא גוברת; כלומר – אחסון הפיצה במקרר (ולצורך העניין כל מאפה שמכיל קמח – לחמניות, פיתות וכו') "תזרז" את הרטרוגרדציה של העמילן ואיבוד הלחות של הבצק, והתוצאה – בצק ש"יתקלקל" (יהפוך יבש וקשה) מהר יותר.

לכן, אם נשארו לכם שאריות פיצה – שמרו אותן במקפיא. איך בדיוק? מייד נראה.

הקפאה של פיצה מוכנה (פיצה שעברה אפייה מלאה)

אם נשארו לכם סלייסים בודדים שאתם רוצים להקפיא, פשוט עטפו אותם בניילון נצמד (או הכניסו לכלי מספיק גדול, רק אל תערמו את הסלייסים בלי "הפרדה" ביניהם אחרת הם ידבקו אחד לשני), והכניסו להקפאה. כל עוד הם עטופים ואטומים היטב, הסלייסים ישמרו בהקפאה כמה חודשים טובים (אבל בינינו, הם לא ישרדו שבוע).

אם נשארה לכם פיצה שלמה – פשוט הפרידו אותה לסלייסים נפרדים.

איך להקפיא פיצה שלמה שמיועדת להקפאה – שלב אחר שלב

הקפאה של פיצה שלמה היא אופציה נהדרת שתאפשר לכם לקבל פיצה מוכנה במינימום זמן ומאמץ – רק להוציא מהמקפיא ולהכניס לתנור, בדיוק כמו פיצות הקפואות של מעדנות ושות' (רק שזו פיצה שהיא לגמרי שלכם).

בגדול, הליך ההקפאה של פיצה שלמה ניתן לעשות בשתי צורות:
(1) אפייה רגילה של הפיצה ואז קירור והקפאה שלה
(2) חצי אפייה עם כמות קטנה של רוטב, קירור הפיצה והקפאה שלה עם/בלי תוספות (שאר הגבינה והרוטב).

אני אישית ממליץ על 2 (חצי אפייה) – המרקם שמתקבל מפיצה קפואה שעברה חצי אפייה עדיף לטעמי על המרקם של פיצה קפואה שעברה אפייה מלאה, אבל זו בחירה שלכם כמובן. קחו בחשבון שזו גם "שיטת" הייצור של הפיצות הקפואות של מעדנות ואחרים – הפיצה עצמה חצי אפויה, כשהתוספות שעליה לא עברו אפייה מלאה (הוסיפו אותן לאחר האפייה הראשונית).

ועוד הערה לגבי התוספות – רצוי שלא להכניס להקפאה תוספות שמכילות הרבה מים (פטריות, בצל, גמבה וכו'), משום שההקפאה תגרום לשחרור מים מהתאים של אותן תוספות, מה שיגרום ליצירה של שלולית בזמן האפייה; לכן, תוספות כאלו רצוי להוסיף רק לפני האפייה הסופית (לאחר ההוצאה מהמקפיא).

שלבי ההקפאה של פיצה שלמה (חצי אפייה)

 1. פותחים את הבצק כרגיל, ומוסיפים עליו רק כמות קטנה של רוטב; התפקיד של הרוטב הוא למנוע היווצרות של בועות במהלך האפייה (הרוטב יוצר "אפקט מקרר" על הבצק במהלך האפייה ומונע/מגביל היווצרות בועות).
 2. אופים את הפיצה חצי אפייה – רק עד שהבצק התייצב, ולפני שהוא מתחיל להשחים (או משחים בצורה מינימלית).
 3. מוציאים את בסיס הפיצה מהתנור ונותנים לו להתקרר לגמרי.
 4. לאחר שהבסיס התקרר, יש שתי אופציות:
  • לעטוף את הבסיס בניילון נצמד ולהקפיא אותו כמו שהוא – בלי רוטב/תוספות – ואז להוסיף תוספות כשרוצים לאפות את הפיצה
  • להוסיף לבסיס (שהתקרר) את כל הרוטב, הגבינה והתוספות, לעטוף את הפיצה ולהכניס להקפאה

*הבחירה אם להוסיף את התוספות לפני ההקפאה תלויה בכם – זה רק אומר שתצטרכו או לא תצטרכו להוסיף אותן לפני האפייה.

 1. מכניסים את הפיצה מייד להקפאה. שימו לב שבשני המקרים כדאי שהפיצה תהיה בתוך המקפיא על משטח ישר, על מנת שלא תיקפא "עקום".

בכדי לאפות פיצה שעברה חצי אפייה, ראו פוסט איך לחמם פיצה בצורה אידיאלית, סעיף 'חימום מחדש של פיצה שלמה שעברה חצי אפייה'.


רוצים להיות מעודכנים בתוכן חדש, או סתם להתחבר? מוזמנים לעקוב בפייסבוק, באינסטגרם וביוטיוב:

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *