מחשבון בצק פיצה

פיצהלאב » כלים ומחשבונים » מחשבון בצק פיצה

מחשבון הבצק של פיצהלאב מאפשר לכם לחשב בקלות את כמות הרכיבים הנדרשים להכנת בצק פיצה, וכן לחשב את כמות השמרים בהתאם לזמן וטמפרטורת ההתפחה, כך שתוכלו לקבל בצק שתופח בצורה מושלמת

**ראו דגשים לשימוש במחשבון בתחתית העמוד**

ס"מ
ס"מ
ס"מ
עבור פוליש: 100%. עבור ביגה: 45-55%
°C
שעות
רכיבגרמיםכפיותכפות
קמח (100%)000
מים000
מלח000
שמרים000
סה"כ כמות בצק000
בצק לפיצה אחת000
סה"כ קמח ומים (כולל בצק מקדים)גרמיםכפיותכפות
קמח000
מים000
בצק מקדיםגרמיםכפיותכפות
קמח בבצק מקדים000
מים בבצק מקדים000
בצק סופיגרמיםכפיותכפות
קמח (השלמה)000
מים (השלמה)000
מלח000
שמרים000
סה"כ כמות בצק000
בצק לפיצה אחת000


דגשים לשימוש במחשבון:

  • לחצו כאן למדריך שימוש במחשבון (מומלץ לקרוא לפני השימוש הראשון).
  • המחשבון מבוסס על אחוזי אופה. אם המושג לא מוכר לכם, קראו על אחוזי אופה באנציקלופיצה (חשוב).
  • להסבר על האופציה של חישוב לפי 'ערך עובי' ואיך להשתמש בה, לחצו כאן.
  • בכדי שהמחשבון יציג את הכמויות הסופיות של הרכיבים, נדרש להזין את כל נתוני הבצק הבסיסיים: משקל/מידות הבצק, כמות כדורים, % מים ומלח, כמויות בצק מקדים (באם בחרתם להשתמש בבצק מקדים) וכן את טמפרטורת וזמן ההתפחה. אחרת, לא יהיה בסיס לחישוב, והמחשבון יציג כמויות מאופסות.
  • עבור התפחה במקרר, כמות השמרים שהמחשבון נותן (שעשויה להיראות גבוהה ממה שהורגלתם אליו) מיועדת לשיטת התפחה בקירור ספציפית שנקראת 'שיטת ליימן', הכוללת כדרור והכנסת הבצק למקרר מייד בסיום הלישה. תוכלו לקרוא על שיטת ההתפחה הזו בפוסט התפחה במקרר / בטמפרטורת חדר – מה ההבדל, ואיך עושים את זה נכון, בסעיף 'שיטת ליימן', תחת שיטות התפחה במקרר (מומלץ לקרוא את כל הפוסט).
  • זמן ההתפחה (בכל שיטת התפחה) הוא תמיד הזמן מרגע סיום הלישה ועד האפייה.
  • בשימוש עם בצק מקדים – זמן ההתפחה הוא עבור הבצק הסופי, לאחר ההוספה של הבצק המקדים; כלומר, זמן ההכנה של הבצק המקדים לא נכלל בזמן ההתפחה, אלא רק הזמן בו הבצק תופח לאחר ההוספה של הבצק המקדים.
  • המחשבון לא לוקח בחשבון את כמות השמרים שבבצק המקדים, משום שלרוב היא תהיה זעומה וזניחה ביחס לכמות השמרים הכללית. לכן, ברוב המקרים ניתן להשתמש בכמות השמרים הכוללת שהמחשבון נתן עבור הבצק הסופי ו"להתעלם" מכמות השמרים בבצק המקדים. להרחבה, ראו פוסט בצק מקדים – הגדרות, שימושים ודרכי הכנה, סעיף 'בכמה שמרים להשתמש בבצק מקדים?'.
  • ניתן להשתמש בכמות השמרים שהמחשבון נותן עבור כל בצק שמרים, לא רק פיצה. עבור בצק מועשר (חלה, בריוש, או כל בצק עם כמות גבוהה של סוכר ו/או שומן), הכפילו את כמות השמרים שהמחשבון נותן פי 1.5.
  • יש משתנים שלא ניתן לקחת בחשבון ולהכניס לנוסחה פשוטה, לדוגמה טמפרטורות לא אחידות במשך ההתפחה, תהליכי ניהול בצק שונים, הויטאליות של השמרים – לכל אלו יש השפעה משמעותית על ההתפחה. לכן, המחשבון נותן נקודת מוצא מצוינת של כמות השמרים, אבל הוא לא תורה מסיני, ויתכן ותדרשנה התאמות קלות של כמות השמרים על ידי ניסוי וטעיה.

Similar Posts