אודות

פיצהלאב » אודות

היי, אני יובל

אני לא שף, למרות שאני מבשל הרבה. אני גם לא מגדיר את עצמי "פיציולו" (מושג שעבר זילות בשנים האחרונות), למרות שאני אופה פיצות (ועוד) על בסיס כמעט יומי. להשכלה האקדמית שלי אין שום קשר לקולינריה, וכשכל זה התחיל אי שם לפני כעשור וחצי, פיצה האט הייתה בשבילי ה-פיצה (ואני עדיין שומר לה בבטן מקום של כבוד). 

מה אני כן? בראש ובראשונה, חובב ואופה פיצות. אח"כ, בנאדם שאוהב לחקור ולהשתפר כל הזמן. השילוב של אלו, הוא שגרם לי להיכנס לאורך ולרוחב של עולם הפיצות, לחפור, להעמיק ולהגיע לרזולוציות שלא חשבתי שקיימות, עד למצב שפיצה הפכה חלק בלתי-נפרד מהחיים שלי. אז מה אני? פיצולוג, אם תרצו 🙂

מה זה פיצהלאב?

אחרי אפייה של אלפי פיצות (מוצלחות יותר ופחות) כמעט מכל סוג שקיים, שיחות וסשנים עם מומחים עולמיים, למידה תיאורטית ופרקטית בלתי פוסקת (שבטח כבר היתה מספיקה לדוקטורט במדעי הפיצה) ואקסל אחד ענק שהוא מסע שלם, החלטתי להקים את פיצהלאב, במטרה לשתף מהידע הזה, לצרף אחרים למסע של למידה משותפת וכמובן להמשיך ללמוד בעצמי (ותמיד יש מה), כי לקפוא על השמרים – לא בבית ספרנו.

פיצהלאב הוא הבלוג הראשון בישראל שכולו על טהרת הפיצה. מקום שיהווה בית לאוהבי הפיצה בישראל.
למה "פיצהלאב"? כי לטעמי, פיצה היא שילוב מושלם בין אמנות ומדע – ומכאן מקור השם.

חשוב לי לציין שפיצהלאב לא ממומן על ידי אף אחד מלבדי (על כל המשתמע מכך), ואין לי שום אינטרסים (נסתרים או גלויים) מלבד להעביר הלאה מהידע שצברתי ולעזור לאנשים בארץ (ובהמשך בעולם) לאפות פיצות טובות יותר.

אז בין אם אתם מתחילים, מתקדמים או מקצוענים – תמצאו כאן תוכן שמתאים לכם. איזה תוכן? הסברים, ניסויים, כלים, מתכונים, מידע ועוד – אם זה קשור לפיצה, כנראה שזה יהיה כאן. ואם לא, דברו איתי ונראה מה אפשר לעשות 🙂

מה סוג התוכן שתמצאו בפיצהלאב?

עולם הפיצה הוא עצום ומעניין, אבל גם מכיל המון אקסיומות (הנחות יסוד שמתייחסים אליהן כ"אמת" מוחלטת בלי צורך להוכיחן) ש"משפיעות" על מליוני אופים וצרכני פיצה בכל העולם. 

עד לפני לא יותר מדי שנים, לא באמת היו לנו את הכלים להבין את המדע או ה"עובדות" מאחורי אפייה של פיצה/לחם (וגם היום, כשהמדע והכלים זמינים, אנשים רבים מעדיפים להתעלם מהם ולדבוק באקסיומות המוכרות להם, גם אם הן שגויות). אם היום אפשר לשאול שאלה בנושא אפייה ולקבל תשובה מבוססת עובדות, אז פעם, עבור השאלה "למה הבצק שלי רך מדי", תשובה סבירה ומקובלת יכלה להיות "כי ירד הרבה גשם לאחרונה".

הדוגמה הנ"ל אמנם מעט מוגזמת, אבל השורה התחתונה היא – פעם לא היו את הכלים להבין מה גורם לתוצאה כזו או אחרת באפייה, וכך נוצרו הנחות יסוד (נכונות או לא) שאינן מבוססות על עובדות אלא על "אצבע ברוח" ושאין צורך להוכיחן; ועל בסיס הנחות יסוד אלו – נבנו תיאוריות שלמות. כמה מכם שמעתם לדוגמה שהוספה של שמן לבצק גורמת לפיצה קריספית יותר, או על כך שאסור בשום אופן להוסיף את השמרים עם המלח (ושזו גם הסיבה להוסיף את המלח בסוף הלישה)? אלו שתי דוגמאות לאקסיומות שגויות (ונפוצות מאוד) ש"השתרשו" אצל אנשים/אופים, על אף שאין מאחוריהן שום בסיס מוכח, אלא בעיקר סיפורת.

וכאן נכנס לתמונה פיצהלאב.

כפי שהשם מרמז, התוכן כאן בבלוג מתרכז בעובדות מוכחות (עד כמה שניתן) ובמדע שמאחורי אפיית פיצה, ואיך ניתן לרתום אותם לטובתנו, תוך הבנת התהליכים, הסיבות והתוצאות, כך שכל אחד יוכל להכין את הפיצה המושלמת עבורו, הן מבחינת תוצאה סופית והן מבחינת תהליכי עבודה. מה שנקרא – כאן לא תקבלו את הדגים (למרות שיש עמוד מתכונים חי ובועט), אלא תקבלו חכה ותלמדו לדוג; ועם החכה שקיבלתם, תוכלו לדוג איזה דג שתרצו ובאיזו צורה שתרצו – אני רק יכול להמליץ על הדרכים שלטעמי הן האידיאליות.

עבור אנשים רבים, ובמיוחד כאלו שכבר "עמוק" בעולם הפיצה, התוכן שמובא בפיצהלאב עשוי להישמע "שנוי במחלוקת" או "סותר" הרבה מאותן האקסיומות שהזכרתי מעלה, שמוכרות כ"אמת מוחלטת"; ואכן, הרבה מהתוכן כאן "סוטה" מהמיינסטרים ומנפץ לא מעט מיתוסים, ומסיבה פשוטה – הוא מבוסס על מדע ועובדות (ואלפי אפיות), ולא על סיפורת, קונספציות עתיקות או וודו, ולכן – הוא לא לבעלי לב (או קיבה) חלשים 😉

אז שתהיה קריאה מהנה ואפייה טעימה,
יובל


רוצים להיות מעודכנים בתוכן חדש, או סתם להתחבר? מוזמנים לעקוב בפייסבוק, באינסטגרם וביוטיוב: