תמונה של פיצה מסוג טונדה רומאנה

פיצה טונדה רומאנה (Tonda Romana)

פיצהלאב » האנציקלופיצה » פיצה טונדה רומאנה (Tonda Romana)

מה זה פיצה טונדה רומאנה, מה המאפיינים וההיסטוריה שלה, מה לצפות כשאוכלים אותה ואיך מכינים אותה באופן כללי? בפוסט הזה תמצאו את כל המידע על הטונדה רומאנה

מתוך: המדריך האולטימטיבי לסוגי פיצות

רקע כללי ומאפיינים של פיצה טונדה רומאנה

הטונדה רומאנה, שנקראת גם Scrocchiarella (בתרגום חופשי, "פריך"), היא הקרקר סטייל האיטלקית (לפחות בהגדרה), ויש שיגידו שהיא האנטיתזה לפיצה הנאפוליטנית. מדובר בפיצה עגולה ודקה מאוד, שנפתחת לרוב עם מערוך (כן כן) ונאפית בתנור עצים בחום גבוה למשך 3-4 דקות. השוליים (השטוחים לגמרי) שלה קריספיים מאוד, מעט חרוכים, והמרכז מעט לעיס. התוספות על הטונדה רומאנה הן לרוב בסיסיות בכדי לא להעמיס/להרטיב את הבסיס הדק.

חשוב לציין שבניגוד לפיצה הנאפוליטנית, לטונדה רומאנה אין מתכון אחיד, וצורת ההכנה שלה אפילו בתוך רומא משתנה ממקום למקום. 

שורשים והיסטוריה

קשה לשים את האצבע במדויק על הנקודה בה נולדה הטונדה רומאנה. כמו סוגי פיצות אחרים, גם כאן הסברה היא שהיא גלגול מסויים של לחמים שטוחים. האמונה הרווחת היא שהיא נוצרה על ידי פיציולים רומאים אחרי מלחמת העולם ה-II כ"קונטרה" רומאית לפיצה הנאפוליטנית. 

כיום, לטונדה רומאנה מקום של כבוד בתרבות הקולינרית של רומא, וביחד עם הפיצה אל טליו, היא נחשבת פופולרית ביותר. היא נמכרת בעיקר בפיצריות עם מקומות ישיבה (כמגש שלם), לעומת האל טליו שנמכרת כריבועים לאכילה "על הדרך.

מחוץ לרומא קיימות וריאציות שונות לטונדה רומאנה, לדוגמה פיצה ממחוז ונטו (Veneto) בשם פיצה בטוטה (Battuta).

למה לצפות כשאוכלים טונדה רומאנה?

קריספית מאוד בשוליים (שאפויים עד כדי וול-דאן), עם מרכז דק מאוד. אם אתם חובבי פיצות דקות וקריספיות, הטונדה רומאנה היא בגדר חובה עבורכם.

הכנה של פיצה טונדה רומאה

כאמור, אין מתכון אחיד לטונדה רומאנה, אך בקווים כלליים, מדובר על בצק עם אחוז מים של כ-55%, שמרים, מלח, ללא סוכר, ואחוז קטן של שמן זית (שמסייע לפתיחת הבצק ולמרקם ולא תורם לקריספיות). הקמח יהיה קמח עם רמת חלבון בינונית (10-11%). מכיוון שהטונדה רומאנה מאוד דקה, הגודל של הכדורים הוא בהתאם – כ-180 גרם לפיצה סטנדרטית בקוטר 30 ס"מ. 

הבצק מותפח בטמפרטורת חדר במשך כמה שעות, נפתח דק דק עם מערוך ונאפה בטמפרטורה של כ-300 מעלות למשך 3-4 דקות. 

מבחינת תוספות: במקרה של הטונדה רומאנה, חשוב לא להעמיס על הפיצה יותר מדי (במיוחד תוספות עם הרבה לחות כמו ירקות שונים), אחרת תהיה לכך השפעה שלילית על התוצאה הסופית (בצק שנרטב ומאבד מהקריספיות שלו).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *