דטרויט פיצה (Detroit Style Pizza)

פיצהלאב » האנציקלופיצה » דטרויט פיצה (Detroit Style Pizza)
תמונה של פיצה דטרויט

רקע כללי ומאפיינים של דטרויט פיצה

הדטרויט פיצה מגיעה מהעיר דטרויט שבמישיגן. היא וריאציה של הפיצה הסיציליאנית, אבל מעט שונה. כמו הסיציליאנית, היא נאפית בתבנית מרובעת (כלומר פאן פיצה) ויחסית עבה, עם בצק רך ולעיס במרכז וקריספי בתחתית ובשוליים. אם תשאלו תושבי דטריוט, ואפילו את הבעלים של המקום הראשון ש"המציא" את הדטרויט פיצה (פרטים בהמשך), הם ככל הנראה אפילו לא יקראו לסוג הפיצה הזה "דטרויט", אלא "סיציליאנית" או "פיצה מרובעת".

אז מה כן ההבדל בין הדטרויט לסיציליאנית? באופן מסורתי, הדטרויט נאפית בתבניות מרובעות ומשומנות היטב (!) מפלדה כחולה (פלדה עם תכונות ספציפיות שמתקבלות מייצור בחום גבוה שגם מקנה לה צבע כחול). הגבינה, שהיא באופן מסורתי גבינת בריק (Brick cheese), מפוזרת ישירות על הבצק ועד השוליים, מה שבאפייה גורם להתקרמלות שלה ולקבלה של קצוות קריספיים, אבל לא של בצק, אלא של גבינה מקורמלת. הרוטב, ברוב המקרים, יתווסף בסיום האפייה (הכפולה), בצורה של פסים עבים לאורך הפיצה.

גם הדטרויט פיצה צוברת פופולריות בשנים האחרונות, אך היא עדיין נחשבת כסוג פיצה יותר "נישתי" לאזור דטרויט.

שורשים והיסטוריה

המקור של הדטרויט פיצה הוא פיצריה בשם Buddy's (שקיימת עד היום) ואדם בשם גאס גרה (Gus Guerra), שגם הוא, איך לא, מהגר איטלקי. בשנת 1944, גרה הקים את Buddy’s Rendezvous, שתחילה נפתח כפאב/בר שלא מוכר מזון. בשנת 1964, החל גאס למכור פיצה שנאפתה על פי מתכון של פיצה סיציליאנית שקיבל מחמתו האיטלקיה, אך לצורך האפייה, השתמש בתבניות מרובעות שהיו זמינות לו ושבמקור נועדו בכלל לתעשיית הרכב (אחרי הכל, דטריוט של אותה תקופה היוותה את מרכז תעשיית הרכב האמריקאית). 

עדיין בשנת 1964, ובשל סכסכוך עסקי, נאלץ גרה למכור את Buddy's (ועם המקום גם את המתכון של הפיצה) לאדם בשם לואי טורטואה (Loui Tourtois), ולפתוח מקום חדש בשם Cloverleaf. במרוצת השנים, עזב טורטואה את Buddy's (אבל כמובן שלקח איתו את המתכון המקורי של גרה) ופתח פיצריה בשם Loui's.

כיום, שלושת המקומות הנ"ל (Buddy's, Loui's ו-Cloverleaf) נחשבים שלושתם למוסדות אייקונים בכל הקשור לדטרויט פיצה, כשבאדי'ס המקורית נחשבת למקור הרשמי של הדטרויט פיצה.

למה לצפות כשאוכלים דטרויט פיצה?

כאמור, מבחינת מאפייני אכילה, הדטרויט מאוד דומה לסיציליאנית – היא מוגשת חתוכה לריבועים, והבצק עבה, רך ולעיס, עם הרבה בועות אוויר קטנות. ההבדל הגדול הוא בקריספיות בשוליים שמתקבלת כתוצאה מהקרמול של הגבינה, וכן בטעם של הגבינה עצמה – גבינת הבריק (ולעתים צ'דר לבן) איתה מכינים את הדטרויט היא בעלת טעם אגוזי, עז וחזק יותר לעומת מוצרלה. בנוסף, מכיוון שהרוטב מרוח לאורכה של הפיצה בצורה לא אחידה, מתקבל בפה משחק מעניין של ביסים עם/בלי רוטב.

הכנה של דטרויט פיצה

לחצו כאן למעבר למתכון לפיצה דטרויט אמיתית

אם תשאלו ילידי דטרויט, הם יגידו לכם שהדבר הכי חשוב כשמכינים דטרויט פיצה הוא להשתמש בתבנית מפלדה כחולה; מניסיוני, זה מיתוס נחמד שבעיקר משרת את תחושת הפטריוטיות שלהם, ואפשר להכין דטרויט מעולה גם עם תבנית פלדה מרובעת "פשוטה" (אבל חשוב שתהיה עמוקה, משומנת היטב ועם דפנות משופעות, כך שהגבינה תוכל "להחליק" בין הבצק לשוליים של התבנית ולהתקרמל כמו שצריך, מה שלא יקרה בתבנית בלי דפנות משופעות). 

מבחינת הכנת הבצק – דומה מאוד לסיציליאנית: אחוז מים סביב 70%, בלי סוכר, מעט שמן זית (אופציונלי), והתפחה בשני שלבים: מחוץ לתבנית כגוש והתפחה סופית בתוך התבנית.

מבחינת אפייה: אפייה ישירה (אך ניתן גם באפייה כפולה), כ-15 דקות סך הכל, בטמפרטורה של 250~ מעלות.

אם אתם מחפשים תבנית להכנת דטרויט פיצה, תוכלו למצוא קישור להזמנה דרך אמזון בחנות פיצהלאב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *