תמונה של הערך "פיצה" במילון

אפייה כפולה (אפייה בשלבים)

פיצהלאב » האנציקלופיצה » אפייה כפולה (אפייה בשלבים)

אפייה כפולה משמעה לאפות את הפיצה בשני שלבים – תחילה רק הבצק (או הבצק עם הרוטב), הוצאה שלו מהתנור, הוספה של הגבינה והתוספות, וסיום האפייה בתנור. אפייה כפולה היא פרקטיקה שימושית להכנה של פיצות בתבנית כמו אל טליו, סיציליאנית או דטרויט, שדורשות אפייה יחסית ארוכה (10-15 דקות), מה שעשוי לגרום לגבינה ולתוספות להישרף עד סיום האפייה. על ידי שימוש באפייה כפולה והוספת הגבינה לאחר כחצי מזמן האפייה, אפשר לקבל איזון בין אפיית הבצק להשחמת הגבינה והתוספות. בהקשר זה, חשוב לציין שאפייה כפולה היא לא תמיד נדרשת או הפתרון, שכן אפשר להשתמש בדרכים אחרות לאיזון החום העליון שהפיצה מקבלת (לדוגמה, מיקום במדף נמוך יותר בתנור).

אפייה כפולה של פיצות (עבות) בתבנית יכולה גם לעזור לתפיחת התנור. במקרה שמתכוונים להשתמש בהרבה תוספות ש"יכבידו" על הפיצה, הנחה של התוספות ישירות על הבצק בתחילת האפייה "תכביד" על הבצק כסוג של "משקולת", שתמנע ממנו לתפוח בצורה מקסימלית; הוספה של התוספות לאחר שהבצק כבר תפח והתייצב בתנור, יכולה לעזור בקבלה של פיצה עם נפח מקסימלי.

עבור אפייה של פיצות סטנדרטיות שנאפות ישירות על משטח האפייה, אין שום צורך באפייה כפולה (אלא אם אתם אוהבים גבינה חצי-אפויה, או רוטב יבש). פרקטיקה עדיפה בהרבה היא ללמוד את התנור (מיקום הפיצה, שימוש בגופי חימום), כך שבסוף האפייה, תתקבל אפייה אחידה מלמטה ולמעלה.
(כן, אני יודע שיש אנשים שממליצים להשתמש באפייה כפולה לאפייה של פיצה סטנדרטית בתנור. איך לומר בעדינות – לא הייתי ממליץ ללמוד מהם איך להכין פיצה).

שימו לב שמדובר על אפייה שהמטרה שלה היא צריכה של הפיצה באותו רגע ומייד בסיום האפייה; שימוש באפיה כפולה (או חצי אפייה) במטרה להשתמש בפיצות החצי-אפויות בזמן מאוחר יותר, לדוגמה לצורך הקפאה או על מנת להקל על הכנה של הרבה פיצות לצורך אירוע, הוא עניין אחר ולגיטימי לחלוטין.

לקריאה נוספת: